Údržba a čistenie drevenej podlahy

Povrch dreva ošetrený voskovými olejmi OSMO má mnoho výhod oproti iným povrchom, nevytvára elektrostatický náboj a neposkytuje živnú pôdu mikróbom a alergénom. Upozorňujeme ale na to, že pre zachovanie hodnoty prírodnej drevenej podlahy, jej vlastností  a technických parametrov je dôležitá pravidelná údržba použitím prostriedkov OSMO na údržbu drevených podláh. Záväznou podmienkou je tiež dodržiavanie správnej vlhkosti a teploty v priestoroch kde je montovaná drevená podlaha.

Čistenie na sucho – prach, rôzne vlákna alebo zvieraciu srsť odstrániť jednoducho zeleným mopom na prach z OSMO Opti- sady, ktorý je špeciálne určený pre čistenie na sucho alebo podlahu povysávať.                      

Stieranie na vlhko – ako často je potrebné stierať Vašu drevenú podlahu, závisí od jej zaťažovania. K pravidelnej údržbe používať mop na vlhké zotretie z Opti-sady a prostriedok OSMO WISCH-FIX vo vode prípadne Sprej-Fix. Odstráni každodenné znečistenie a vysušovaniu podlahy sa zamedzí vďaka obsiahnutým prírodným olejom. 

Nepoužívať žiadne agresívne viacúčelové čistiace prostriedky!!! UPOZORNENIE – stierajť iba na vlhko – nikdy nie na mokro!!! Prípadne ešte dodatočne zotrieť na sucho.

Intenzívne čistenie a oživenie – čas od času potrebuje Vaša drevená podlaha oživenie. Ideálna je k tomu OSMO Vosková údržba a čistiaci prostriedok. Tak bude regenerovaná olejovo-vosková ochranná vrstva a Vaša podlaha si uchová svoj zvláštny vzhľad. V silne frekventovaných reštauráciách a obchodných priestoroch by mal byť používaný OSMO Údržbový olej. Ten je určený špeciálne pre túto oblasť, kde je zmysluplné prevádzať pravidelné oživenie. Intervaly čistenia závisia od zaťažovania drevenej podlahy.                                                                    

Údržba a dodatočná úprava olejom – niekedy zanechá život stopy aj na optimálne udržiavanej drevenej podlahe. To je však riešiteľná vec. Veď pri drevenej podlahe s povrchovou olejovo-voskovou úpravou je možné ochranný povrch kedykoľvek obnoviť aj bez obrúsenia starého náteru. To je veľká výhoda oproti lakovaným povrchom. Podlahu treba najskôr dôkladne očistiť. Potom naniesť tenkú vrstvu OSMO Tvrdého voskového oleja kartáčom na natieranie podláh alebo OSMO valčekom z mikrovlákna. Nechať schnúť 8-10 hodín. Po uschnutí naniesť ďalšiu tenkú vrstvu OSMO Tvrdého voskového oleja bavlnenou handričkou bez žmolkov. Pri farebných drevených podlahách sa dá tiež previesť oprava a čiastočná dodatočná úprava – je tu potrebná veľmi presná práca a trochu skúseností. Poškodenú oblasť dôkladne obrúsiť a odstrániť prach. Rovnomerne naniesť tenkú vrstvu Tvrdého voskového farebného oleja s OSMO valčekom z mikrovlákna a nechať schnúť 24 hodín. Po nanesení doladiť odtieň s okolitou plochou pomocou bavlnenej handričky, ktorou je možné v prípade potreby odstrániť prebytočnú farbu. Nakoniec naniesť tenkú vrstvu bezfarebného Tvrdého voskového oleja a nechať schnúť 8-10 hodín.