Určite ste rozmýšľali o tom, ako správne ošetrovať Vašu drevenú podlahu, aký nájsť spôsob upratovania, ktorý bude pre Vás jednoduchý, rýchly, cenovo výhodný a pritom uchová Vašu podlahu krásnu. Pre zachovanie hodnoty prírodnej drevenej podlahy, jej vlastností, technických parametrov a samozrejme pre zachovanie jej krásy a elegancie, je dôležitá pravidelná údržba podlahy.
To samozrejme neznamená, že drevenú podlahu musíte každý týždeň zmývať vodou podľa zásady „čo je mokré to je čisté“ a tiež nie sú vhodné rôzne chemické čistiace prostriedky z televíznych reklám. Údržba drevenej podlahy je jednoduchá, len treba vedieť ako na to. Rozhodujúci vplyv na trvanlivosť drevenej podlahy majú klimatické podmienky v miestnosti. Drevo je prírodný materiál, ktorý je ovplyvňovaný teplotou a relatívnou vlhkosťou v interiéry – hovorí sa, že „drevo dýcha“. Pri vysokej vlhkosti vzduchu drevená podlaha absorbuje vlhkosť a zväčší svoj objem a v relatívne suchom prostredí (napr. vo vykurovacom období) sa vlhkosť dreva uvoľňuje a tvoria sa škáry. Nehodnoťte to negatívne, ale ako dôkaz prirodzenosti drevenej podlahy. Zabezpečte preto ideálne podmienky pre zachovanie jej úžitkovej hodnoty, ako aj pre pocit pohodlia a zdravia Vašich blízkych – teplota v miestnosti 20 – 22 ˚C a vlhkosť vzduch 45 – 60%. Pokiaľ sa Vám podarí zachovať tieto hodnoty, urobíte prvý a najdôležitejší krok k trvale krásnej drevenej podlahe.
Ďalšia dôležitá zásada je zabrániť kontaktu podlahy s vodou. Pokiaľ dôjde k rozliatiu vody na drevenú podlahu je potrebné ju čím skôr poutierať dosucha. Ak voda pôsobí dlhšie na povrch podlahy, môže dôjsť k jej zašednutiu najprv na hranách a potom po celej postihnutej ploche. Najčastejším zdrojom takýchto havárií sú tečúce alebo kvapkajúce radiátory, klimatizácia, práčka, akváriá a pod. Rovnako pôsobí na drevenú podlahu aj časté umývanie podlahy veľmi mokrou handrou alebo mopom. Bežnú údržbu a čistenie je dobré vykonávať pravidelne, min. vysávačom a nie menej ako raz mesačne treba podlahu vytrieť dôkladne vyžmýkanou utierkou alebo špeciálnym parketovým mopom s použitím prípravkov vhodných na drevené podlahy. Utierka má byť vlhká len natoľko aby podlaha bola suchá cca do jednej minúty od aplikácie.
Nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky z reklám pre domácnosť. Všetci seriózni výrobcovia podlahových olejov, voskov či lakov, Vám tiež ponúknu vhodné prostriedky nielen na bežnú údržbu ale aj na periodické ošetrenie, ktoré predlžujú životnosť podlahy. Pokiaľ ale nemáte takúto možnosť, najvhodnejšie je použiť mazľavé mydlo, ktoré je k dreveným podlahám neutrálne. Z času na čas (záleží od toho ako je podlaha namáhaná) je potrebné olejované povrchy osviežiť olejom na udržiavanie olejovaných drevených podláh. Povrchy, kde bola vrstva oleja odermi odstránená, získajú po tejto procedúre zas svoj pekný vzhľad.
Ďalšie tipy:
- Pred vstupom do interiéru uložte rohože aby zabránili prenosu nečistôt a vlhkosti z exteriéru.
- Pod pracovné kolieskové stoličky používajte priehľadné podložky, škrabancom od stoličiek a kresiel sa vyhnete použitím filcových podložiek pod nožičky.
- Sálavé teplo a iskry z kachlí a krbov môžu drevenú podlahu poškodiť, preto je vhodné v okruhu cca 0,7 m okolo krbu použiť dlaždice, alebo podlahu chrániť iným spôsobom.
- Nenechávajte pazúriky Vášho domáceho miláčika nezastrihnuté, predídete tak škrabancom a ryhám.
- Vyvarujte sa kobercov s gumenou spodnou stranou a nepriedušných rohožiek.
- Rozliate nečistoty sa snažte čo najskôr utrieť a odstrániť.
- Na lakovanú drevenú podlahu nepoužívajte vosk ani olejové mydlá, pretože zamastia lak na podlahe.